Závodní řád
I. Základní ustanovení
- Závodní řád „TROUT AREA MASTERS“ (dále jen „TAM“) je souhrn veškerých pravidel (podmínek), kterými se řídí výbor spolku (dále jen „pořadatelé“) TROUT AREA CZECH z.s. (dále jen „TAC“) při pořádání rybářských sportovních akcí TAM se zaměřením na rybolovnou techniku „TROUT AREA“ dále jen „TA“ (lov pstruhů na stojaté vodě).
- Závodní řád TAM je taktéž závazný pro všechny členy i nečleny spolku TAC a závodícími sponzory (dále jen „závodníci“).
II. Povinné náčiní (nářadí) a jeho příslušenství
- Každý závodník musí být na závod vybaven potřebným (povinným) náčiním/nářadím včetně jeho příslušenství (minimálně jedním rybářským prutem s očky, smekacím navijákem, podběrákem, peánem).
- Závodník u sebe může mít připraven libovolný počet prutů a smekacích navijáků (maximální délka prutu je omezena na 270 cm).
- Závodník může mít na smekacím navijáku (smekacích navijácích) šnůru, vlasec, nylon, ester nebo jiný druh k tomuto účelu vyrobeného materiálu a to libovolné délky a průměru (dále jen „kmenový materiál“).
- Závodník je povinen mít u sebe podběrák. Celková maximální délka podběráku (podběráková tyč a podběráková hlava) je omezena na 2 metry. V případě použití teleskopické rukojeti musí být tato nastavena tak, aby celková délka podběráku nepřesahovala 2 metry. Podběrák musí být opatřen silikonovou, nebo výrobcem pogumovanou sítí.
- Závodník je povinen mít u sebe peán, k tomu může mít navíc releaser.
III. Povolené (zakázané) způsoby lovu ryb
Obecně (platí pro všechny níže uvedené sportovní styly):
- Během závodu je možné lovit jen přívlačí (nástraha musí být aktivně vedena vodním prostředím).
- Závodník smí lovit pouze na jeden prut, který musí při lovu držet v ruce.
- Závodník vodí nástrahu za použití pohybu prutu, navíjením kmenového materiálu anebo kombinací těchto uvedených způsobů.
- Po dobu závodu všechny přípravy provádí závodník výhradně sám, bez účasti další osoby (nevztahuje se na závodníky mladší 15 let v doprovodu zákonných zástupců).
- Zakázané způsoby lovu: nástrahy s bočním přívěsem, použití zátěže mimo tělo nástrahy, použití prostředků k nadnášení nástrahy apod.
- Jakékoli formy vnadění jsou před i během závodu přísně zakázány.
- Závodník může lovit jen ze břehu, tj. nesmí brodit či vstupovat do vody.
- Podebírat bodovanou rybu (ryby) jinému závodníkovi je zakázáno.
- Pořadatel může dle místa pořádané akce pozměnit některá pravidla, pakliže majitel revíru to výslovně vyžaduje. V tomto případě pořadatel uveřejní upravená pravidla pro daný závod v propozicích takového závodu při jeho vyhlášení, nebo pokud se o situaci dozví později, jiným vhodným způsobem, a to nejpozději před začátkem takového závodu.
- U všech typů nástrah je povoleno používání pouze jednoháčků již vyrobených bez protihrotu (dále jen jednoháček). Používání háčků se zamáčknutý nebo zabroušeným protihrotem je zakázáno. Velikost háčku není omezena. Používání dvoj a troj háčků je zakázáno.
Lov ryb při závodu (ve stylu) „SOFT BAITS“:
- Závodník smí lovit pouze na měkké nástrahy (gumové nástrahy).
- Gumové nástrahy mohou být osazeny pouze jedním jednoháčkem.
- Osazení háčku u gumové nástrahy nesmí být kromě zátěže a samotné nástrahy opatřeno peřím nebo jiným materiálem zvyšujícím atraktivitu nástrahy (podmot zajišťující pouze fixaci zátěže a nástrahy na háčku je povolen).
- Aromatizované gumové nástrahy jsou povoleny.
- Velikost nástrahy není omezena.
Lov ryb při závodu (ve stylu) „HARD BAITS“:
- Závodník smí lovit pouze na tvrdé nástrahy (plandavky, woblery, cikády, rotační třpytky atd.),
- Woblery a cikády mohou být, pokud jsou tak z výroby konstruovány, opatřeny maximálně dvěma jednoháčky, ostatní nástrahy mohou obsahovat pouze jeden jednoháček.
- Tělo tvrdé nástrahy nesmí obsahovat části z gumy, peří či jiný obdobný materiál.
- Osazení háčku (háčků) u tvrdé nástrahy gumou, peřím nebo jiným materiálem zvyšujícím atraktivitu, nebo přirozenost nástrahy je rovněž zakázáno.
- Tvrdé nástrahy nesmí být aromatizovány.
- Velikost tvrdé nástrahy musí být minimálně 18 mm (za velikost nástrahy se považuje pouze tělo nástrahy, do celkové velikosti nástrahy se nezapočítávají háčky ani kroužky), maximální velikost není omezena.
Lov ryb při závodu (ve stylu) „WOBBLERS“:
- Závodník smí lovit pouze na woblery.
- Woblery mohou být opatřeny maximálně dvěma jednoháčky.
- Woblery nesmí obsahovat části z gumy, peří či jiný obdobný materiál zvyšující atraktivitu nástrahy.
- Woblery nesmí být aromatizovány.
- Velikost wobleru musí být minimálně 18 mm, (za velikost nástrahy se považuje pouze tělo nástrahy, do celkové velikosti nástrahy se nezapočítávají háčky ani kroužky), maximální velikost není omezena.
Lov ryb při závodu (ve stylu) „UNIVERSAL“:
- Závodník smí lovit na tvrdé i měkké nástrahy (plandavky, woblery, cikády, rotační třpytky, gumové nástrahy atd.),
- Woblery a cikády mohou být opatřeny maximálně dvěma jednoháčky, ostatní nástrahy mohou obsahovat pouze jeden jednoháček.
- Tělo tvrdé nástrahy smí obsahovat části z gumy (peří či jiný obdobný materiál zvyšující atraktivnost nástrahy je zakázán).
- Osazení háčku (háčků) u tvrdé nástrahy gumou a peřím a jiným materiálem zvyšujícím atraktivitu nástrahy je zakázáno.
- Osazení háčku u gumové nástrahy nesmí být kromě zátěže a samotné nástrahy opatřeno peřím nebo jiným materiálem zvyšujícím atraktivitu nástrahy (podmot zajišťující pouze fixaci zátěže a nástrahy na háčku je povolen).
- Aromatizovány mohou být pouze gumové nástrahy.
- Velikost nástrahy (tvrdé i měkké) není omezeno.
IV. Zacházení s ulovenou rybou
- Na ulovenou rybu je zakázáno sahat suchou i mokrou rukou, vyproštění nástrahy pouze za použití peánu nebo jiné šetrné vyprošťovací pomůcky, např. releaseru.
- Třepat s rybou v podběráku (tzv. shaking) pro uvolnění háčku je zakázáno.
- Ulovená ryba musí z podběráku sama vyplavat (vyhazování ulovené ryby je zakázáno).
- Chycenou rybu závodník uchovává pouze v síti podběráku, která se nesmí po dobu manipulace s rybou dotknout země.
- Pokud se ryba během zdolávání závodníkem dotkne plochy břehu (vodorovné části), nezapočítává se. To neplatí, pokud se dotkne svislé části břehu.
- Pokud se nástraha po zdolání nachází hluboko v tlamě ulovené ryby (tzv. je zažraná) a je zřejmé, že není možné ji bez poškození (krvácení) pustit zpět do vody (nebo již viditelně krvácí), má závodník dvě možnosti:
- rybu odstřihnout i s nástrahou a pustit ji zpět do vody,
- rybě vytáhnout nástrahu bez toho, aby se ji závodník dotkl rukou a následně oznámit soupeři, že je ryba poškozená a jde ji usmrtit. Usmrcenou rybu je závodník dále povinen uložit do nádoby na to určené. Teprve poté může pokračovat v lovu. Pokud závodník tento postup dopředu soupeři neohlásí, tj. že jde rybu usmrtit a položí ji na zem nebo ji uchopí do ruky, ryba mu nebude uznaná. Stejně tak, pokud poškozenou rybu neusmrtí a následně neuloží do určené nádoby, bude jeho chování považováno za neetické. Je přísně zakázáno krvácející nebo jinak poškozenou rybu pustit zpět do vody!!!
V. Závodní trať (vymezení závodního sektoru)
- Závodní trať je viditelně označená část břehu pořadatelem.
- Závodní trať obsahuje jednotlivé sektory (dle počtu závodníků).
- Každý sektor nebo též stanoviště je označen vlastním číslem – kuželem. Na každém kuželu jsou viditelně napsána vždy dvě sousední čísla a kužel tvoří hranici mezi těmito sektory. Sektor lichého závodníka je vymezen od číselného kuželu směrem vpravo do pomyslného středu rozestupu od dalšího kuželu, kde již začíná sektor sousedícího sudého závodníka. Krajní závodník disponuje sektorem od číselného kuželu směrem k začátku nebo ke konci závodní tratě (označeno kolíkem).
- Závodník se zdržuje výhradně ve svém sektoru.
- Závodník při lovu a zdolávání ryby nesmí zasahovat mimo vlastní sektor tělem ani náčiním. Ryba podebraná mimo sektor daného závodníka se závodníkovi nezapočítává.
- Závodník hází pouze před sebe. V případě, že závodník hodí nástrahu mimo svůj vymezený sektor a je na to zleva nebo zprava upozorněn jiným závodníkem slovem „sektor“ případně slovem „out“, závodník je povinen nástrahu urychleně z vody vytáhnout. Pokud se stane, že závodník zasekne rybu před tím, než jiný závodník zprava nebo zleva řekne slovo „sektor“ nebo „out“, ulovená ryba (předepsaným způsobem) se závodníkovi započítává.
- Pakliže se závodní trať nachází i na protějším břehu, sektor závodníka končí v pomyslném středu vodního prostředí.
VI. Systém závodu (obecně)
- Závodní kolo je určený časový úsek, ve kterém se poměřují dva závodníci chytající vedle sebe. Vždy spolu soupeří závodníci se sudým a lichým startovním číslem.
- Stanovenou dobu závodního kola určuje pořadatel. Základní délka závodního kola je 20 minut.
- Závodní kolo začíná a končí signálem (provádí výhradně pořadatel nebo jím pověřená osoba).
- Mezi jednotlivými závodními koly je přestávka, jejíž délku určuje pořadatel, která slouží k přesunu závodníka do následujícího sektoru, k přípravě, atp. Základní délka přestávky je zpravidla 10 minut. V době mimo závodní kolo nesmí závodník lovit, ani jinak narušovat klid vodního prostoru.
- Časový harmonogram konkrétního závodu (počet kol, délka jednotlivých kol a přestávek, rozložení přestávek na občerstvení atp.) je součástí uveřejněných propozic konkrétního závodu, přičemž si pořadatel vyhrazuje právo se od plánovaného harmonogramu odchýlit na základě situace vzniklé během závodu.
VII. Systém závodu (základní část)
- Do základní části závodu vstupují všichni přihlášení (zaregistrovaní) závodníci.
- Základní část závodu se skládá zpravidla z celkem 12 kol, o délce 20 minut (první kola závodu mohou být zkrácena.). Plánovaný harmonogram konkrétního závodu je uveřejněn v jeho propozicích.
- Závodník v sektoru s lichým číslem má za soupeře závodníka v sektoru s vyšším sudým číslem (a naopak, závodník v sektoru se sudým číslem má za soupeře závodníka v sektoru s nižším lichým číslem – např. 1 s 2, 3 s 4, 5 s 6 … 43 se 44).
- V polovině každého závodního kola (na signál, který provádí pořadatel nebo jím pověřená osoba) si závodníci mohou na přání jednoho z nich vyměnit místa (tj. kdo začal na nižším lichém čísle se přesune na vyšší sudé a opačně). Pokud o výměnu pozice projeví zájem kterýkoli z dvojice závodníků, je v takovém případě povinnost druhého z dvojice se vyměnit. Pokud nikdo ze závodníků o výměnu výslovně nepožádal, má se za to, že závodníci nemají o výměnu pozice zájem a pokračuje se v závodním kole na stejném místě.
- Pokud nastane situace, kdy závodník nemá v daném kole soupeře, porovnává se jeho výsledek s nejblíže stojícím závodníkem (na začátku kola).
VIII. Systém závodu (zvláštní část)
- Do zvláštní části (tzv. rozstřelu) postupuje 8 nejlepších závodníků dle výsledků základní části závodu (tj. závodníci, kteří se celkově umístili na 1–8 místě).
- Zvláštní část závodu se skládá ze 3 kol (čtvrtfinále, semifinále a finále o 1. místo a o 3. místo).
- Čtvrtfinále probíhá takto: 1. s 8. závodníkem, 2.–7., 3.–6. a 4. s 5. závodníkem, kdy postupují 4 nejlepší závodníci. Při shodě počtu ulovených ryb ve čtvrtfinále postupuje ten závodník, který se v základní části závodu umístil na lepší pozici. Délka čtvrtfinálového kola je 15 min. V polovině kola probíhá automatická rotace závodníků (výměna sektoru v soutěžní dvojici). Příprava na další závodní kolo (pauza) trvá 5 min.
- Semifinále proběhne za stejných podmínek (pravidel) jako čtvrtfinále (formou tzv. pavouka).
- Finálové kolo (o 1. místo) a kolo o 3. místo proběhne současně. Finálové kolo i kolo o 3. místo trvá 20 min. V polovině kola probíhá automatická rotace závodníků (výměna sektoru v soutěžní dvojici). V případě, že kolo skončí mezi závodníky nerozhodně, automaticky se kolo prodlouží o dalších 5 min (bez pauzy). Kdo ze závodníků v takovém případě jako první chytí rybu, vyhrává. V případě, že i po uplynutí prodloužené doby žádný ze závodníků rybu nechytí, vyhrává ten z nich, který se v základní části umístil na lepší pozici.
- Místo, kde se bude zvláštní část (rozstřel) konat, určí pořadatel po skončení základní části (pozn. podle toho, v jaké části závodní trati bude prokazatelně chyceno více ryb).
IX. Systém závodu dvojic
- Závod dvojic je možné pořádat v kterékoli výše specifikované kategorii lovu.
- Do závodu dvojic se přihlašují startovní dvojice ve složení dle specifikací konkrétního závodu.
- Ulovené ryby se počítají závodní dvojici společně bez ohledu na to, kdo z dvojice rybu ulovil.
- Povinné vybavení k lovu dle tohoto závodního řádu mohou spoluhráči ve dvojici sdílet.
- Závodní dvojice loví v jednom sektoru tím způsobem, že první polovinu závodního kola loví jeden z dvojice, při signálu rotace se musí povinně a neprodleně vystřídat se svým spoluhráčem a zbytek kola loví druhý z dvojice.
- Spoluhráči se v závodní dvojici mohou střídat pouze v polovině kola označené signálem. Každý z dvojice smí lovit pouze jednu polovinu kola. V případě, že jeden z dvojice z jakýchkoli důvodů nebude schopen ve své polovině kola lovit, nesmí za něj lovit spoluhráč. V takovém případě v té části kola, kdy má lovit indisponovaný spoluhráč neloví z dvojice nikdo a soupeřící dvojice tím získává v daném kole výhodu.
- Pokud závodník lovící v první polovině závodního kola zdolává zaseknutou rybu v době signálu k výměně ve dvojici, dokončí zdolávání, rybu šetrně pustí a teprve poté může začít lovit jeho spoluhráč. V takovém případě se ryba započítává.
- Ryba zaseknutá závodníkem, který loví první polovinu kola, až po signálu k výměně ve dvojici se nezapočítává. Druhý spoluhráč může začít lovit až ve chvíli, kdy první z dvojice lov ukončí. Tedy dokončí zdolávání a šetrné puštění takové ryby.
- Pořadí, kdo v daném kole z dvojice loví jako první, není stanoveno a záleží na dohodě spoluhráčů ve dvojici.
- Při závodu dvojic je dovoleno ve dvojici spolupracovat. Nelovící závodník může lovícímu připravovat a měnit nástrahy a materiál, podebírat a vyprošťovat ulovené ryby.
- Lovící závodník však musí vždy samostatně nahazovat nástrahu, zasekávat a zdolávat ulovenou rybu.
- Ostatní ustanovení obsažená v tomto závodním řádu, která nejsou v této části speciálně upravená pro závody dvojic, platí ve stejném rozsahu a znění jako pro závody jednotlivců.
X. Systém bodování
- Bodují se pouze lososovité ryby, tj. pstruh obecný potoční, pstruh duhový, siven americký (ryby jsou bonifikovány 1 kus = 1 bod),
- Boduje se každá ryba zaseknutá v hlavové části (ohraničeno skřelemi).
- Boduje se pouze podebraná ryba. Za podebrání se uznává, když je ryba v podběráku nad hladinou před zazněním signálu oznamujícího konec závodního kola.
- Pokud vznikne během závodního kola situace, kdy jednu rybu současně a regulérně uloví dva závodníci (ryba má v hlavové části zaseknuty nástrahy obou závodníků), tato ryba se nepočítá žádnému ze závodníků. Pokud rybu regulérně chytí závodník a druhý závodník jen rybu přitáhne za kmenovou šnůru apod., a podebere, v domnění, že ji sám chytil, započítává se tomu, jehož nástraha byla zaseknuta v hlavové části ryby.
- Boduje se pouze ryba, která je závodníkem řádně ohlášena. V takovém případě závodník řekne soupeři „ryba“ (až po vytažení z vody předepsaným způsobem) a po vyplutí ryby z podběráku soupeři oznámí číslicí počet aktuálně chycených ryb v daném závodním kole (např. 1,2,3 atd.).
- Závodníkovi se během celého závodu ve stylech „SOFT BAITS“ a „UNIVERSAL“ započítávají pouze 2 krvavé ryby (přezkoumatelnost se určí před zahájením závodu), každá další krvavá ryba se závodníkovi nezapočítává.
- Na konci každého závodního kola si závodníci zapíší počet ulovených ryb (i svého soupeře) elektronicky a potvrdí, popř. provedou zápis v papírové podobě (v bodovací kartě). Takto vzájemně potvrzený (podepsaný) výsledek závodního kola již nelze později zpochybnit! V případě nesrovnalosti jsou závodníci povinni nesrovnalost okamžitě nahlásit pořadateli nebo jím pověřené osobě.
XI. Hodnocení výsledků
- V případě vítězství v závodním kole se závodníkovi připisují 3 body, v případě remízy s rybou 2 body, v případě prohry 0 bodů a v případě, že neuloví ani jeden ze závodníků rybu, získávají oba 1 bod.
- Celkové pořadí závodníků v závodu (v základní části) se určuje součtem získaných bodů v jednotlivých kolech. V případě rovnosti bodů vítězí závodník s více rybami. V případě rovnosti součtu ryb vítězí závodník s větším počtem ryb v jednotlivých kolech (počítáno od posledního k prvnímu).
- Hodnocení ve zvláštní části – viz ustanovení VIII.
XII. Kontrolní činnost a řešení sporů
- Pro řešení sporů je ustanovena vždy před závodem kontrolní komise. Kontrolní komisi tvoří vždy 2 členové výboru (pořadatelé) a 3 rozhodčí. V případě, že na daný závod nejsou ustanoveni samostatní rozhodčí, nebo jich není potřebný počet, doplní komisi 3 vybraní závodníci. Každý z členů komise má 1 hlas. Závodníci zastávající funkci komise pro daný závod jsou vybíráni dle vylosovaných startovních čísel od nejnižšího po nejvyšší. Pokud je mezi těmito zároveň člen organizačního výboru tento se přeskočí a pokračuje se dále až do dosažení počtu 3 členů komise. V případě, že člen komise je zároveň účastníkem rozhodovaného sporu, tak pro řešení tohoto konkrétního sporu jej nahradí další první vhodný kandidát, dle již popsané posloupnosti. Členy komise podle dané metodiky vždy určuje pořadatel.
- V základní části každý závodník ve vlastním zájmu kontroluje svého soupeře i ostatní závodníky. Pokud závodník v průběhu závodu postřehne u jiného závodníka porušení pravidla uvedeného v tomto závodním řádu TAM, ihned na to upozorní. V případě takového porušení se závodníkovi chycená ryba nezapočítává, při opakovaném porušení hrozí diskvalifikace závodníka (rozhoduje ustanovená kontrolní komise).
- V případě, že dotčený závodník, který pravidlo poruší, nereaguje na upozornění, je závodník, který na to přišel, povinen porušení pravidla bezodkladně oznámit sousedícímu závodníkovi (závodníkům) nebo přímo rozhodčímu (zejména ve zvláštní části závodu), pořadateli nebo jím pověřené osobě.
- Případnou stížnost na výsledek a porušení pravidel v závodním kole je nutné řešit ihned po jeho skončení.
- V případech sporů, kdy mělo dojít k porušení pravidel ze strany závodníka a tento s tím nesouhlasí a domnívá se, že svým jednáním pravidla neporušil, může stěžující si závodník podat v daném případě stížnost, a to ihned po skončení kola, ve kterém ke sporu došlo.
- Se stížností závodník skládá zálohu ve výši 300,- Kč. Pokud bude stížnost komisí vyhodnocena jako oprávněná, záloha bude závodníkovi, který stížnost oficiálně podal, vrácena zpět. V opačném případě bude vložena na účet spolku TAC. Za oprávněnou stížnost se považuje stížnost na jednání jiného závodníka, které komise na místě označí jako porušení pravidel. Dle tohoto závodního řádu, případně propozic konkrétního závodu.
- V případech, kdy mělo dojít k porušení pravidel ze strany závodníka a tento své jednání kterým měl pravidla porušit popírá je pro rozhodnutí ve věci, které by mělo za následek neuznání bodu za ulovenou rybu, třeba svědectví dalšího závodníka nebo jiný ověřitelný podklad pro prokázání porušení pravidel. V případě, kdy půjde o spor dvou závodníků a tvrzení stěžovatele na porušení pravidel nebude možné jakkoli ověřit, bude případné porušení pravidel považováno za neprokázané a případná sporná bodovaná ryba bude závodníkovi započítána. Pokud dojde v takovém sporu k podání stížnosti, bude tato vyhodnocena jako neopodstatněná.
- Závodník musí umožnit kdykoli během závodu kontrolu používaného vybavení a nástrah ze strany pořadatele nebo jím pověřené osoby.
XIII. Chování závodníků během pořádaného závodu
- Závodníkovi není povoleno v době trvání závodního kola vstupovat do jiného sektoru, než který mu byl pro dané kolo určen elektronickým (jiným) losem. Výjimkou je pouze rozmotání udic se sousedním závodníkem či výměna pozic.
- Během závodního kola se zakazuje závodníkovi konzumovat alkoholické nápoje a kouřit. V případě požívání alkoholu v době přestávek musí být závodník však po dobu celého závodu v takovém fyzickém i duševním stavu, aby dbal svého zdraví, nenarušoval chod závodu a šetrně nakládat s ulovenou rybou. Pokud dojde ze strany závodníka k porušení tohoto pravidla je to důvodem k diskvalifikaci závodníka ze závodu bez náhrady. O míře porušení a diskvalifikaci rozhoduje pořadatel. V případě sporu se závodníkem v této věci rozhoduje výše popsaná komise.
- Během závodního kola nesmí závodník opustit svůj sektor. To neplatí, pokud tak činí ze zdravotních důvodů nebo musí vykonat potřebu. Toto je povinen závodník nahlásit soupeři, se kterým v daném závodním kole závodí. Stejně tak je povinen nahlásit pořadateli nebo jím pověřené osobě, pakliže se rozhodne závod předčasně ukončit. Důvod odchodu sdělovat nemusí.
- Během závodního kola může závodník používat stoličku nebo jinou pomůcku určenou k sezení.
- Závodník je povinen po skončení závodního kola zanechat sektor v čistém stavu (tj. žádný odpad, nedopalky, prázdné plechovky, obaly od nástrah, použité nástrahy apod.).
- V neposlední řadě se považuje za slušnost setrvat do konce celého závodu (včetně zvláštní části závodu), a to v rámci podpory postupujících závodníků. Pakliže to není možné, závodník oznámí pořadateli či jím pověřené osobě, že odchází. Důvod odchodu sdělovat nemusí.
- Pořadatel nenese odpovědnost za případnou smrt nebo újmu na zdraví závodníka či majetkovou škodu závodníkem způsobenou. Rovněž pořadatel neručí za případnou ztrátu nebo poškození osobních věcí závodníka. Závodník po celou dobu pořádaného závodu jedná na vlastní nebezpečí.
XIV. Vyhlášení, přerušení, zrušení nebo předčasné ukončení závodu
- Závody pořádané pořadateli jsou vyhlašovány vždy s předstihem, a to minimálně 15 dní před jejich konáním.
- Závody na sebe nenavazují (nejedná se o závody soutěžního typu), avšak pro potřeby vyhlášení nejlepšího závodníka série závodů TAM, v daném kalendářním roce, se vede žebříček. Výsledky každého závodu jsou vyhlašovány samostatně.
- Pořadatel má právo zrušit závod z důvodu malého zájmu závodníků (nenaplnění kapacity potřebné na daný typ závodu), popřípadě jiných objektivních příčin, např. při nepřízni počasí. V takovém případě mají závodníci právo na vrácení vstupního poplatku (startovného) v jeho plné výši, a to do 10 ti dnů od zrušení daného závodu.
- Pořadatel si vyhrazuje právo přerušit závod na nezbytně nutnou dobu, z důvodu nepřízně počasí nebo jiné neočekávané události.
- Pořadatel si vyhrazuje právo předčasně ukončit závod z důvodu nepřízně počasí nebo jiné neočekávané události. V takovém případě je povinen uskutečnit hlasování na místě závodu. Shodne-li se na navrhovaném postupu nadpoloviční většina z přítomných závodníků, závod se předčasně ukončí. Za výsledek závodu se považuje bodový stav a pořadí k okamžiku ukončení. Startovné se v těchto případech nevrací.
XV. Registrace, startovné, storno poplatky, časový harmonogram závodu, zarybnění a ceny
- Registrovat se může osoba, která je členem spolku nebo o členství projeví zájem (blíže Stanovy spolku TAC), a to za zvýhodněnou cenu nebo nečlen u vybraných typů závodu (blíže propozice závodu) či sponzor. Registrací dává závodník (člen) najevo, že respektuje (uznává) Stanovy spolku TAC z.s. a je dostatečně seznámen s pravidly a podmínkami závodního řádu TAM. Závodník (nečlen a sponzor) dává registrací najevo, že je dostatečně seznámen s pravidly a podmínkami závodního řádu TAM.
- Startovné určuje pořadatel podle typu závodu a výše pronájmu vodní plochy, popř. osoby závodníka (např. člen, nečlen nebo sponzor), nejpozději v den jeho vyhlášení. Startovné skládá závodník bezhotovostně na bankovní účet spolku TAC z.s. Registrace k danému závodu se stává platnou až okamžikem uhrazení startovného.
- Pro určení pořadí přihlášených je rozhodný okamžik připsání startovného na bankovní účet spolku TAC (transparentní účet). Přednostní právo má člen spolku TAC a sponzor.
- Jestliže se závodník přihlásí k závodu jako náhradník, startovné uhradit může (a získat tak lepší pozici mezi náhradníky), ale nemusí. Pořadí náhradníků se určuje dle okamžiku připsání startovného na účet spolku TAC a dále dle okamžiku registrace k danému závodu.
- Startovné uhrazené náhradníkem, který do závodu nenastoupí se tomuto vrací bankovním převodem v plné výši nejpozději do 5 dnů po proběhlém závodu.
- V případě, že se závodník rozhodne nenastoupit na závod, informuje o tomto pořadatele tím, že se ze závodu odhlásí, případně toto sdělí emailem. V případě odhlášení ze závodu v době před uzávěrkou (termín uzavírky bude u každého typu závodu s předstihem vyhlášen) má závodník nárok na vrácení startovného v plné výši.
- V případě náhlých závažných překážek, které nastanou u závodníka a ten se proto nemůže závodu zúčastnit (nemoc, závažné rodinné, pracovní záležitosti), může výbor v konkrétním případě na žádost závodníka rozhodnout o vrácení startovného i v případě odhlášení se ze závodu po uzavírce. V daných případech věc posoudí a rozhodne výbor spolku, na vrácení startovného v takových případech nevzniká automatický nárok.
- Vracené startovné je uhrazeno závodníkovi bankovním převodem do 15 ti dnů ode dne, kdy od závodu odstoupil nebo bylo o jeho žádosti rozhodnuto výborem.
- V případě, kdy se nemůže závodník účastnit závodu, a již nemá nárok na vrácení startovného, může si za sebe zajistit náhradu. O tomto informuje pořadatele, který zajistí jeho nahrazení ve startovní listině novým závodníkem. V takovém případě se uhrazené startovné využije jako startovné náhradního závodníka.
- Časový harmonogram závodu určí pořadatel s předstihem nejpozději v době vyhlášení závodu.
- Plánované zarybnění bude pořadatelem sděleno s předstihem (dle termínu uvedeném v propozicích jednotlivých závodů).
- Ceny určuje pořadatel podle typu závodu a výše startovného (zpravidla cenu dostane prvních 8 závodníků). Ceny pořadatel uveřejní při vyhlášení daného závodu.
XVI. Obchodní činnost
- V rámci pořádaných akcí může být pořadateli nebo dalšími osobami vyvíjena obchodní činnost spojená s nabízením, propagací a prodejem produktů, služeb, občerstvení atp.
- Taková činnost může být jakýmikoli subjekty v rámci pořádané akce prováděna pouze s předchozím výslovným souhlasem pořadatele a za předem domluvených podmínek.
- Provádění takovéto činnosti bez výslovného souhlasu pořadatele může mít za následek vykázání z místa probíhající akce. V případě závodníka může být důvodem k diskvalifikaci v závodu.
XVII. Závěrečné ustanovení
- Návrhy na změny závodního řádu TAM mohou být podány pořadateli, pořadatelem nebo skupinou členů spolku TAC čítající minimálně 7 osob. Návrh může být podán jen písemně a nejpozději 30 dní před uskutečněním srazu TAC (blíže Stanovy spolku TAC, zápis ze schůze TAC).
- Závodní řád TAM pro rok 2024 byl schválen organizačním výborem spolku (jednomyslně) dne 12.03.2024.
- Platnost závodního řádu TAM vzniká od dne 12.03.2024.
Závodní řád ke stažení v PDF